Bulunduğunuz Yer: Anasayfa » Tavsiye » Sway vs Prezi ( Sunum Hazırlama Servisleri )
Tavsiye

Sway vs Prezi ( Sunum Hazırlama Servisleri )

Power Point ve Open Office gibi çevrimdışı sunum uygulamaları haricinde, alternatif olarak kullanabileceğiniz ve etkili sunum hazırlayabileceğiniz Sway ve Prezi adlı web uygulama hizmetleri göz dolduruyor.

Karşılaştırmalarını yaparsak her ikisinin de artı ve eksileri mevcut. Sway, yüklü özellikleri kullanarak sürükle bırak mantığı ile çalışan ve sitede ki diğer kullanıcıların yükledikleri video ve resimlerden yararlanılarak kullanılmasına olanak sağlarken, Prezi de bu işlem hazır şablonlar veya tamamen sizin hazırlamış olduğunuz görsel materyaller ile mümkün oluyor. Sway kullanmanız için Microsoft e-posta hesabınızın olması gerekiyor çünkü Microsoft ailesinin bir ürünü olması hasebiyle sadece e-posta hizmetinizle bağlantılı şekilde kullanabiliyorsunuz, Prezi’yi ise herhangi bir e-posta hizmeti ile kullanabiliyorsunuz. Sway hizmetinden, web ve iOs kullanıcıları yararlanabilirken ( Şimdilik ), Prezi’yi ise; Windows, Mac ve Web masaüstü ve Android, iPhone ve iPad mobil cihaz kullanıcıları yararlanabiliyor. Sway, direk web sayfasına eklenebilme ve website üzerinden görüntülenebilme özelliği varken, Prezi’de böyle imkân bulunmuyor.

Sway kullanımı için videoyu izleyin.

 

 

Prezi için birkaç hatırlatma daha ekleyelim, Programın demo versiyonu 30 gün olmasına karşın web üzerinden çevrimiçi olarak, istediğiniz kadar sunum hazırlamanıza olanak sağlıyor. Yakınlaştırma ve uzaklaştırma özelliklerine dayalı olarak sunum üzerinde ehemmiyetli ve dikkat çekmek istediğiniz noktalara yakınlaşabilir ve efekt verebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızı davet ederek beraber web üzerinden aynı sunum üzerinde çalışabilir, gösterim yapabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Prezi mi, Sway mi? diye sorarsanız. İkisi arasında kullanım tercihi konusunda tam net bir şey diyemiyorum çünkü biri web üzerinden görüntülemeye imkân verirken diğerin de bu özellik mevcut değil. Her ne kadar birbirlerine benzediğini düşünseniz de farklı ihtiyaçlara cevap veriyorlar ve bu noktada tercihten ziyade ihtiyacınıza binaen hangi işlem ile sorunlarınızı çözebiliyorsanız onunla çalışın.

Haritacılar için hazırlamış olduğum Prezi sunum hizmetini kullandığım çalışma (Umarım Beğenirsiniz) : Sunum için, tıklayın.

Öğretmen ağabeylerimizin “Kutlu Doğum Haftası” münasebetiyle hazırlamış olduğu Prezi sunum çalışmaları: Sunum – 1 , Sunum – 2