Bulunduğunuz Yer: Anasayfa » Bilişim Teknoloji » SteamOS işletim sistemi
Bilişim Teknoloji

SteamOS işletim sistemi

Linux tabanlı işletim sistemini hazırlayan firma VALVE SOFTWARE. Yakında zamanda 40 milyon dan fazla üyesi bulunan bu platform, hangi alanda hizmet ediyor ve SteamOS’ un özelliği nedir? Cevabımız yazının devamında…
KISA KISA AÇIKLAMA: 1996 yılından beri çalışan bu firma, güzel başarılara imza attı ve atmaya devam ediyor. Oyun yıllarımızın başına dönelim, evet şimdi oldu. Half-Life adlı oyunun açılış ekranı olarak karşımıza çıkıyordu. Hatırladık değil mi? Daha sonra Half-Life 2, Left 4 Dead, Left 4 Dead 2, Team Fortress ve Counter-Strike gibi oyunlarla yeniliklere devam etti. Oyun yapımcısı VALVE, bu defa yeniliklere farklı bir açıdan yaklaşmayı deniyor. Hatırlayanınız vardır, eskiden 1.44 megabayt boyutunda disketler vardı, ne günlerdi… Şimdi gigabaytlar yetmiyor. Neden bunu yazdım? Hemen açıklayayım, artık CD ve DVD’ de Disket’ ler gibi tarih sayfalarında yer almaya doğru ilerliyor. Uzun bir süre daha kullanıma devam edeceğiz gibi görünse de bunun sinyalleri veriliyor artık.

Peki, SteamOS Nedir?

VALVE’ nin, 2500′ ün üzerinde oyuna ev sahipliği yapan, oyunlara özel indirimlerin, otomatik güncellemeleri içerisinde barındıran Linux tabanlı işletim sistemidir. Steam hesabınız var ise daha önce satın aldığınız oyunları bu işletim sisteminde çalıştırabilir, herhangi bir yerden giriş yapmış arkadaşlarınızla oynayabilir ve platformlar arası çoklu oyuncu özelliği ile PC’de, Mac’te, Linux’ta, Windows’ta ve mobil aygıtınızda, hatta televizyonunuzda bile olsanız Steam’ in (oyun dağıtım platformu) özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Oyun konsolu ile televizyon ve oyun kumandanızla uyumlu hâle getirilebilen özelliği ile TV ekranına da oyunu taşıyabiliyorsunuz.

Sistem Gereksinimleri

Windows XP, Vista veya 7
512 MB RAM
1 Ghz veya daha hızlı bir işlemci

Intel Mac, Leopard 10.5.8, Snow Leopard 10.6.3 veya daha sonrası.
İki tuşlu fare mutlaka önerilir

1GB sabit disk alanı (önerilir)
İnternet bağlantısı (geniş bant önerilir)