Bulunduğunuz Yer: Anasayfa » Röportaj » Doğru Bilinçlendirme Şart
Röportaj

Doğru Bilinçlendirme Şart

Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Buğra Parlayan ile yaptığım bir röportajdır.

Umut AVCI: Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Buğra Parlayan: İstanbul’da özel sektörde hizmet veren bir şirketin sahibiyim. Yöneticisi olduğum derneğin dışında elektronik sektöründe faaliyet gösteriyorum.

U.A:Bilişim dünyası ile ne zaman tanıştınız?

B.P: Bilişim dünyası ile tanışmam ilkokul yıllarına dayanmaktadır. Yaz tatillerinde çalıştığım elektronik atölyesinde arıza için gelen bir bilgisayarın tamiri ile başlayan hayranlığım ve merakım, lise yılların da yavaş yavaş bir mesleğe dönüştü. Bu dönemde Türkiye’de internetin yaygınlaşması ile bu dünyaya tam olarak giriş yapmış oldum. Yaklaşık 14 yıldır bilişim teknolojileri ile ilgileniyorum. Son 5 yıldır profesyonel olarak hizmet veriyorum. 2 yıldır yöneticisi olduğum derneğe bağlı olarak üniversiteler de ve diğer kurumlarda seminer vermekteyim.

U.A:Peki, kurulmuş olan derneğinizin ‘’Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği’’nin amacı hakkında bilgilendirir misiniz?

B.P: Derneğimizin başlıca amacı tüzüğünde yazdığı üzere ülkemizde bilişim kültürünün gelişmesi amacı ile seminer ve eğitim vermek, aynı zaman da bunların tartışılabildiği bir platform oluşturarak kullanıcıları doğru bilgiler ile bilinçlendirmektir. Bu amaç ile herhangi bir beklentimiz olmaksızın, ülke çapında birçok üniversitede seminer vermekteyiz. Bu konuda edindiğimiz sosyal sorumluluğu her geçen gün daha bir ciddiyet ile kitlere ulaştırmak, aynı zaman da teknolojiyi kullanan herkese güvenlikleri konusunda gerekli bilgileri ulaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz

U.A: Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği il temsilcileri planlanması ve bu konuda çalışma organizasyonu var mı? Her ilde seminer veriyor musunuz?

B.P: Derneğimizin şu an için resmi olarak herhangi bir şubesi ve il temsilcisi bulunmamaktadır. Fakat birçok ilde bilgi alabileceğiniz gönüllülerimiz mevcuttur. 2011 yılına göre yaptığımız çalışmalar da, il temsilcilikleri açmayı planlıyoruz. Şu an için ülkemizin birçok ilinde seminer vermiş bulunmaktayız ve bunu karşılıksız olarak devam ettiriyoruz.

U.A: Bilişim suçlarına karşı okuyucularımızın, Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği’nin yardım departmanlarından hangisine başvuracağını ve nasıl bir yol izlemeleri gerektiğine kısaca değinir misiniz?

B.P: Bu konu da derneğimiz sitesinde ( www.bg.org.tr ) yer alan irtibat telefonlarına ulaşarak, karşılaştıkları problemler konusun da bilgi vermeleri yeterli olacaktır. Bu bilgi doğrultusunda uzman arkadaşlarımız geri dönüş yaparak, sorun hakkında bilgi verecek ve izlemeleri gereken yol konusunda tecrübelerini paylaşacaklardır.

U.A: Teknoloji ve Bilgisayar, Bilişim bölümlerinin geleceği hakkında neler söylemek istersiniz?

B.P: Aslında bu konu ülkemiz için üstüne düşülmese de ciddî bir konudur. Şu an dünya, toplumsal olarak bilgisayar dünyasına giriş yapmaktadır. Hayatımızın kolaylığı ve devamı için mecbur kaldığımız bu dönemde, bu bölümlerde eğitim alan kişilerin konuyu son derece iyi kavramaları gerekmektedir.

Asrın icadı olarak tanımlanan internet her zaman bize gerekecektir. Ülkemizin daha iyi noktalara gelmesi ve diğer ülkelere göre, bir adım öne geçmesi için toplum olarak bu bölümlerin üzerinde durmalı ve ailelerin çocuklarını bu bölümlerde eğitim almasını sağlamalıdır.

Bununla birlikte devletimizin de desteği bu konu da sınırsız olmalıdır. Ülkemiz adına millî bir yazılımın çıkmaması, teknolojik anlamda bir markamızın olmayışı bu sisteme olan eksik destekten oluşmaktadır.

Şu an nasıl bir sosyal paylaşım sitesi dünyadaki internet trafiğinin %10’luk kısmını kullanıyorsa ve kendini bir marka haline getirerek bir noktada ülkesinin gururla reklamını yapıyorsa, bu bölümlerde mezun olan öğrencilerin de bu fikirleri ve sistemleri örnek alarak ülkemiz adına yararlı bir proje ile dünya yarışında “biz de varız” demelerini temenni ediyoruz.

U.A: Günümüz Türkiye’sinde bilişim alanına yoğun bir ilgi mevcut özellikle gençlerde. Bu ilgiyi hangi alanlarda kullanmamız gerektiği hakkında önerilerinizi alabilir miyiz?

B.P: Bilişim sektörü ülkemizde gelişen bir sektör ve ilgi çekiciliği çok fazla. Bu bağlamda kişiler ne yazık ki yanlış yönlenmelere maruz kalabiliyorlar. Şu an ülkemizde yazılım sektöründe bir boşluk bulunmaktadır. Bu konuya yönelmek isteyen gençlerimiz yazılım sektöründe kendilerini geliştirebilirler

Umut Avcı: Okuyucularımızı bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Buğra Parlayan: Derneğimiz adına gazetenizi ve bu konudaki hassasiyetiniz üzerine sizleri tebrik ederim.